Proje Ortağı Olmak İstiyoruz 7.8.2012
 

GENÇ yaşına rağmen büyük rekabet içinde olan alüminyum sektörüne adını yazdırdı. Türkiye’nin ilk alüminyum ekstrüzyon fabrikası olan Aksan’ın firma yetkilisi olarak oldu. Deyim yerindeyse kendi ayakları üzerinde durarak buralara geldi Abdullah Demir. 

54 yıl önce kurulan fabrika Demir ailesinin çatısı altına geçince Abdullah Demir de geniş vizyonuyla, stratejisiyle hedeflerini tek tek belirledi. Ekibini kurdu, emin adımlarla yoluna ilerlemek için kolları sıvadı. Omuzlarındaki ağır yüke rağmen dinamikliği sayesinde zorlukların üstesinden kolayca gelmeyi başarırken, Aksan’ın geleceğinden de oldukça umutlu…

Aksan ile olan birliktelikte hedef neydi?

Sektörümüzün üniversitesi ve ekolü diyebileceğimiz bir müeseseyi bünyemize katarak stratejimiz olan, yapılmayanı yapmak ya da az olanı yapmayı hayata geçirmek istedik. Böylece Aksan’ın gelenek ve tecrübesiyle, bizim de dinamikliğimizi birleştirip daha büyük hedeflere koşmak istiyoruz.

Aksan’ı nereye taşımak istiyorsunuz?

Aktar Ailesi ile yapılan 1 yıllık görüşmeler sonrası mutlu sona ulaştık. Burada yalnızca sermaye değişikliği oldu. Demir ailesi bu bayrağı devraldı ve daha iyi yerlere götürmek için düğmeye bastı. Bunu da Muratlı’da 200 dönüm arazi içinde 30 bin mekrekare kapalı alanı olan son teknoloji yatırımı ile gösterdi. Aksan hiçbir değişikliğe uğramadan müşterilerine aynı hizmeti daha üstün teknolojik imkanlarla sunmaya devam edecektir. Bu tesislerde alüminyum sektörünün önde gelen makinaları Lindemann (Alman), Farrel (ABD), Tecalex presleriyle (İspanya), Monti (İtalya) firmasından eloksal (yüzey işlem) tesisi Aksan’ın müşterileri için hizmet vermekte.

Dünyadaki ekonomik sıkıntıya rağmen böyle bir yatırım risk değil mi?

Tabii ki risk. Biz riskin yanı sıra bunu bir fırsat olarak da değerlendirdik. Ülkemizin jeopolitik durumu, dinamikliği, çalışkanlığı, yurt dışı ve yurt içindeki tüketim ve verebileceği hizmetler göz önüne alınırsa biz bu işte varız dedik. Çünkü 2005 yılından bu yana yaptığımız satışlarda çıta hep yukarı yükseldi. Hiçbir zaman aşağıya inmedi. Biz de bu sektörde böyle bir yatırımın bizi yarı yolda bırakmayacağını düşündük ve riski avantaja dönüştürmek için projeyi hayata geçirdik.

Aksan’ın sektöründe ki yapacağı hangi iş sizi mutlu eder?

Aksan firmasının sahip olduğu insan kaynağı ve müşterileri bizim için çok değerli. Firmamız ağırlıklı olarak endüstriyel sektöre hizmet vermekte. 

Müşteri portföyü, ülkemizde ve dünyada saygın firmalardır. Aksan’ı sektörde hak ettiği yere gelmesi bizim için çok önemli. Aksan’ın ülkemizin bu sektörde ilk fabrikası olmasının verdiği avantaj ile birlikte hizmetlerin niteliğini ve miktarını arttırmak ve de müşterilerimizin ‘Yaparsa Aksan yapar’ demesi beni çok mutlu eder. 

Muratlı’daki yeni fabrikanız yüzde 100 devreye girdiğinde Aksan yeni ürünler piyasaya sürecek mi?

Muratlı’daki yeni fabrikamızda kapasite yüksek olacak. Örneğin eski fabrikamızda yüzey işlem kapasitesi 7 metreyken, Muratlı’da bu işlem 8,5-9 metreye çıkacak. Bunun yanında ekstrüzyon ürünlerinde mamul mekanik işlemde üretilecek.

Alüminyum sektöründe yerinizi nerede görüyorsunuz. Planlarınız nedir?

Sadece tonaja bağlı hedefimiz yok. Herkesin yapmadığını yapmak en büyük hedefimiz. Bu sektörde projelerde çözüm ortağı olmak istiyoruz. İş ortağı olarak gördüğümüz müşterilerimize profil satmanın yanında proje bazda çalışarak onlarla iş ortağı olmak istiyoruz.

Ayrıca, savunma sanayi, havacılık sanayi, otomobil sanayi, aydınlatma, ısıtma-soğutma, karoser, makine sektörü ve vagon sanayi hedeflediğimiz sektörler.

Genç yaşta büyük bir sorumluluk aldınız. Bu sizi rahatsız ediyor mu?

Ben tek değilim. Zaten tek kişilik yönetimin başarılı olacağına inanmıyorum. Ama her zaman da bir lidere ihtiyaç vardır. Bu sporda olsun, ekonomide olsun, siyasette olsun durum böyledir. Ekip her zaman liderinin vizyonunu uygulamalı ve onun düşüncesini yaymalıdır. Fikriniz var ama onu uygulayacak bir grubunuz ya da ekibiniz yoksa bu ne işi yarar? Biz bir ekibiz; her türlü zorluğu yenecek güçte ve kabiliyetteyiz.

 
Tüm Röportajlar
 • Proje Ortağı Olmak İstiyoruz...
 •    
   
   

  Aksan Alüminyum

  Hakkımızda
  AR-GE
  Basın
  İletişim

  Aksan Alüminyum

  Sektörler
  Üretim
  Ürün ve Sistemler
  Referanslar
  Katalog

  Sosyal Ağ

  Facebook
  Twitter
  Web Tasarım -  Web Yazılım  www.editbs.com logo  Edit Interactive