Künye
 
 
 

 » Tarihçe
 » Künye
 » Organizasyon
» AR-GE

» Basın Vehbi Koç' un kız kardeşi olan Hüsniye hanım, Emin Aktar ile evlenmiştir.

1947; Sayın Emin Aktar ise “Türkeli Asansör Firması”nı kurdu. Daha sonra, Türkeli Firması, “Schlieren Türkeli”ismi altında, İsviçre Schlieren Firması’nın Türkiye asansör, yürüyen merdiven imalat, montaj ve bakım mümesilliğini aldı. Eski firmalardan “Lebe Brothers” da, Schindler firmasının mümessili oldu. Schindler ve Schlieren İsviçre’de iki ayrı asansör firmasıydılar.

Sayın Emin Aktar ve Koç Grubu Schlieren ile Hausan için bir firma kurdularsa da, kısa süre sonra ayrıldılar. Koç Grubu Hausan Asansör Firmasını bir başka firmaya devretti. Schlieren Sayın Emin Aktar’da kaldı.

1992 yılında Shindler Firması İsviçre’de Wertheim, Schlieren Firmalarını satın aldı. Böylece Schlieren Türkeli Firması, artık “Schindler Group” ismi altında doğrudan İsviçre Firması olarak çalışmaktadır.

1948; Emin Aktar ve Vehbi Koç, General Electric ile bir işbirliği yaparak, Türkiye'nin ilk ampul fabrikası ve ilk yabancı ortaklık yatırımını gerçekleştirdi (Topkapı/İstanbul).

1958; Vehbi Koç ile ortaklığını sona erdiren Emin Aktar, AKSAN Metal Sanayi ve Tic. Ltd' yi kurdu. AKSAN Metal 1986 senesinden itibaren Anonim Şirket olarak faaliyetlerine devam etmiştir. (Kartal/İstanbul)

1958; Yağ presi ile pirinç çubuk ve bakır boru imalatı başladı (Kartal/İstanbul).

1965; 600 tonluk SACK presin kurulması ile pirinç çubuk ve bakır boru imalatına ek olarak alüminyum profil imalatına da başlandı.

1968; Zirai sistem yağmurlama boruları imalatına başlandı.

1968; Otosan Firması ile çalışma başlamış ve Anadol-Fiat otomobillerinin ön panjur ve tavan yağmur olukları, koltuk, basamak, bagaj gibi profillerinin imalatları yapıldı.

1968; Yalnızca soğutma motorları dışarıdan alınarak, vitrin buzdolaplarının imalatı yapılmaya başlandı. Bu imalata 1972 yılında son verildi.

1969; 2000 tonluk LİNDEMANN Presin kurulması ile alüminyum doğrama imalatı başladı. İlk ürünleri; Ankara Oteli, Ankara Stat Oteli ve İzmir Oteli' nde kullanıldı.

1969; LİNDEMANN Pres ile birli Eloksal tesisi kuruldu.

1969; Televizyon anten imalatı TÜRKELİ firması adı altında başladı ve Türkiye genelinde satışı yapıldı.

1995; ALUTHERM markası altında radyatör imalatına başlandı ve bu imalat 2002 senesine kadar devam etti.

2003; Dometic Seitz firması için karavan kapısı imalatına başlandı. Bu imalat model ve adet olarak  artarak devam etmektedir.

2007; TEMSA firması ile Treyler kapak projesini gerçekleştirmiş, firmanın pazardan çekilmesi ile bu proje sona ermiştir.

  
 

Aksan Alüminyum

Hakkımızda
AR-GE
Basın
İletişim

Aksan Alüminyum

Sektörler
Üretim
Ürün ve Sistemler
Referanslar
Katalog

Sosyal Ağ

Facebook
Twitter
Web Tasarım -  Web Yazılım  www.editbs.com logo  Edit Interactive